Büyük Fiyortlar - Norveç

Norveç kıyıları güneydeki Stavenger'denbaşlayarak, Rusya Sınırına kadar fiyortlarla şekillenmiştir. Havadan ve feribotla ulaşımı mümkün olan Bergen araştırmacılar için en iyi olanakları sunar.Kıyı kesimlerinde ısı ülkenin içindeki soğuk ve dağlık bölge iklimine zıt olarak, Kuzey Atlantik hava akımıyla daha yumuşak ve ılımandır.Denizdeki 150.000 civarındaki ada, yerleşim için önemli özelliklere sahiptir.


View from Aurlandsfjellet towards Aurlandsfjord in Sogn, one of the most beautiful fjords in Norway.

Fiyortlar, bir zamanlar büyük buzulların olduğu karaya yönelmiş durumdadır. 10.000 yıl önce bölgeye hakim olan büyük buzullar parçalarının kalıntılarını ,Sognafiyordunun kuzeyindeki Jostedalsbreen'de rastlamak mümkündür. Büyük buzulların baskısı, buzulların denize doğru uzanan bağımsız buzul vadilerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu süreç, Grönland'ın batı sahillerindeki Sondre Strom fiyordunda halen görülebilir.


              


                     The road towards Stryn Summerski Center.

Norveç'te fiyortlar ulaşımı zorlaştırmaktadır. Deniz üzerinde kuş uçuşu birbirinden sadece birkaç mil uzaklıkta olan köylerin arasındaki uzaklık karadan  ulaşım olduğunda yüzlerce mile çıkabilmektedir. Geçmişte, bazı yerleşim birimleri için karadan ulaşım dik yamaçlı fiyortlar nedeniyle tamamen imkansızdı. Kimi yerler halen tamamıyla, Hurtigruten gibi deniz vasıtalarına bağımlıdır.


View from Beitelen over Nærøyfjord. The most beautiful fjord in the world!


Hurtigruten

 Hurtigruten Bergen - Kirnekes üzrinde düzenli şekilde sefer yapan bir fiyort gemisi olup, girintili kıyı şeridini takip ederek otuzdan fazla yerleşim merkezine uyrar. Hurgrutenin bir seferi on iki gün sürmekte olup, sefer süresince, küçük köylerden kasabalara uzanan yerleşim birimlerinin çeşitli gereksinimleri sağlanır.

Hurtigruten 110 yıldan beri çok önemli kıyı servisidir. Son yıllarda, buna ek olarak, tuıristi cezbeden bir etkinlik halinede gelmiştir. Gemi ile seyahat eden yolcular güneyden başlayarak Kuzey Kutup Dairesi'ne uzanan gezide fiyorların eşsiz manzarısının keyfini çıkarmaktadır.

 
 Stryn Summerski Center.

Sogna Fiyordu, Norveçteki en büyük Fiyorttur. Denizin bir uzantısı olan Fiyordun uzunluğu 180 km. olup, genişliği çok nadir olarak %km.'nin altına düşer. Sogna fiyordun, aralarında Nord fiyordun da bulunduğu birçok kolu vardır. Fiyortları çevreleyen Duvarlar kimi zaman o kadar sıklaşırki,  fiyordun arasından geçen gemiler tünelden geçiyor izlenimi verir.Büyük Fiyort, vadileri oyarak kendisini Norveç'in yüksek dağlarına getirecek yollar açar.  Yol boyunca dağlar, suların iki yanı boyunca yükselip gün ışığının girmesini engelleyerek , gün boyu, alacakaranlık hissi yaratır. En küçük fiyorlardan biri olan Geiranger Fiyordu, -diğer yandan da 16.km boyunca çizdiği kıvrımlar- yol boyunca iki yandan akan şelaleriyle görülmeye değer olanıdır.
Fiyortlardan canlı Webcam görüntüleri için aşağıdaki linklere tıklayın.


::Flam Webcam
::Turtagrø Sognefjell
::Balestrand
::Vik in Sognefjord


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !